Kapcsolat: tothg@citysound.hu  

MasTTertape Blog

Málta - Az élő történelem szigete  11.29.- 12.04.    1. rész        

előző bejegyzés                                                                       következő bejegyzés

            FŐOLDAL | GŐZMOZDONYOK | DÍZELMOZDONYOK | VILLANYMOZDONYOK | SZEMÉLYKOCSIK | TEHERKOCSIK


2013. december 7.

A történet ott kezdődik, hogy fut a Duna TV-n két magazinműsorunk is, a Közlekedés XXI. és az Építészet XXI. Több éves műsorkészítési múlttal bírunk, ezért a kapcsolatok szép lassan bővülnek. Már két éve szóba került, de csak idén kristályosodott ki, hogy lehetőségünk lenne egy máltai study-tour-ra, azaz egy olyan utazásra, amit a Máltai Idegenforgalmi Hivatallal egyeztetve, a szigetország nevezetességeit bemutatandó forgatás köré építhetünk fel. Műsoraink producere, Novák Lajos kollégám megszervezte az utazást, összeállítottuk a két műsort érdeklő forgatási terveket, majd a meghívó hivatal szakemberei által elkészült a részletes program. A különféle elfoglatságok miatt a november 29 - december 4 időszakot választottuk, persze előre felkészülve arra, hogy ez az idő ott is tél. No de korántsem annyira, mint itt.

Málta Európa legdélebbi országa, már jóval Tripoli alatt, így felkészültünk arra, hogy fázni nem fogunk.

Viszont áztunk rendesen, de erről egy kicsit később.

A következőkben megpróbálom összefoglalni a számomra kalandos utazásunkat, amit eleve úgy éltünk meg, hogy szó sem lesz vasútról, de aztán meglepetésként ért, hogy de, mégis.

Előre le kell szögeznem, hogy nem volt időm Máltából felkészülni, így minden naiv tudatlanságomban ért, ami sokszor jól jött, de sokszor inkább hátráltatott.

Ilyen volt pl. az elindulás. A téli szezonban Bécsből mennek az AirMalta gépei, így kapásból két órát autóztunk Schwechat-ra. A bécsi reptér óriási. Rengeteget gyalogol az ember, mire eléri azt a kaput, ahonnan indul a gépe. Igyekeztem optimálisan csomagolni, hiszen a két kamerát tartalmazó táska mellett vittem az állványt, hangcuccot, illetve némi személyes holmit is. Kisbőrönd, plusz statív ment a csomagfeladásra, viszont a kameratáska - lévén, hogy nagy érték, meg ha elvészne bármi is, legalább ez maradjon - jött velem a fedélzetre. 1996-ban repültem utoljára, így kimaradt nekem a 9/11-es vészrendelkezések hatása és rendre vittem magammal pl. innivalót a fedélzetre. A reptér egyik, amúgy magyar biztonsági őre mosolyogva mutatta a kukát, ami előtt hirtelenjében épp a félliteres palack felét sikerült lehajtanom. Aztán ötlött a fejembe, hogy bizony a zsebemben van az a bicska, amit a szerelésekhez szoktam használni. A röntgengép biztonsági vezetője a névtáblájának tokjához mérte a penge hosszát és ami annál nagyobb volt, az nem megengedett a fedélzeten. Bizony a bicskám éle hosszú volt, így jött a kérdés: 20 euróért hazaküldik nekem, vagy 15-ért depozit és visszafele megkaphatom. Mindkét összegért kaphatok újat, így a kukára mutattam. Na de ekkor jött a meglepetés, ugyanis a kisebbik fotóstáska is rejtett egy svájci bicskát. Ezt a tatyót páromtól kértem el a könnyebb kiegészítők szállításához, de nem néztem át, hogy van benne egy ilyen bicska. Szerencsére ez a szerszám még belefért a tűrésbe (megjegyzem a két bicska pengehossza között kb. 3 mm különbség volt, tehát mindkettővel pontosan ugyanolyan kárt lehet okozni...), így maradt. Viszont cserébe - mivel hogy repülésbiztonsági veszélyt jelentettem -, mélyvizsgálat alá estem. Minden végtagom a megfelelő szkennerbe, szerencsére gumikesztyűs vizsgálat nem volt, de jó 10 percig csak velem foglalkoztak. Aztán több veszélyes holmit nem találtak nálam, így mehettünk tovább.

A repülés szép volt, persze kis izgalommal, mert az egyik telefonom a felszállás közben kicsúszott a zsebemből és leesett az üléssor alá. Sőt az emelkedés során jól hátracsúszott. Szerencsémre leszállásnál visszaérkezett alám, így csak le kellett hajolnom érte és meg is volt.:-) Kicsit szégyenkeztem, mert útitársam, Csabi kollégánk már 110 országban járt és többnyire repülővel...

 

Ahogy leszálltunk a szigetország repterén, már nem is kellett az itthoni kabát. 16-18 fokba érkeztünk, viszont meglehetősen esős volt az idő. Már itthon néztük, hogy mit jósol a malta-weather és bizony csak felhős ikonokat láttunk.

Útitársaim, Putz Attila műsorvezető és modellező társam, valamint Lukács Csaba újságíró kollégám is egyként drukkolt azért, hogy a bő négynapos túra ne végig esőben teljen.

A vallettai Phoenicia hotelben szálltunk meg, mindenki kapott egy külön szobát.

Nézzük!

 

 

A szobám az ajtóból nézve. Balra egy beépített ruhásszekrény, minibár, teafőzővel és szekrényszéf. Jobbra franciaerkély, azon túl Valletta City körüli várfal és egy kivilágított focipálya.

 

 

A szoba másik nézete iróasztallal és egy hangos lapostévével, amin 35 csatorna jött be, jobbára olasz adások, de volt néme és angol is.

 

 

A tetőtől talpig kő fürdőszoba.

 

A meghívó féltől egy igen pontos és részletes programot kaptunk, ami már az érkezést követő nap reggelétől be volt táblázva. A hétvégével kezdtük, így a hivatalos interjúk átcsúsztak munkanapra, viszont bőséggel jutott időnk a látványosságok megtekintésére és a vágóképek leforgatására. Tudni illik, hogy a televíziós műfajban nem elég mondjuk 10 perc interjút felvenni, hanem ennek kb. 5-8-szorosát érdemes ún. vágóképek formájában rögzíteni, hogy minden megemlített témára legyen képi anyagunk. Tehát praktikusan egy 10 perces interjú min. egy órányi altív forgatást kívánt meg. Nos a programunk utazással együtt írt elő egy-egy órát a napirendi pontokra, így előre tudtam már, hogy itt bizony csúszás lesz. És a folyamatosan szakadó esőt bele se számoltam mindebbe...

A megérkezésünket követően nyomban bevettük magunkat a történelmi városmagba.

 

 

A főutcán karácsonyi hangulat, kiskabátos, ingujjas időben.

 

 

Első lakománk egy olasz vendéglőben, jófajta vörösborral és mindenféle csemegével. Nem nagyon kívántam akkor még a halat, így sima tésztát ettem, isteni paradicsomos szósszal, viszont a kollégák a mélyvízbe vetették magukat.

 

 

Csabi tintahalas és apró - nem tudom a nevét - sprotni szerű, egészben sült halacskás tálja. Isteni volt, megkóstolta mindenki.

 

 

Attila kagylói. Nyámi...

 

 

Máltára oly jellemző zárterkélyes lakások. A XVI. században épült házakra közel 100 évvel később kerültek fel a barokk erkélyek.

 

A nem nehéz, de kiadós vacsorát rövid sétával zártuk, majd mindenki nyugovóra tért.

 

A második nap reggelén szakadó esőre ébredtünk. Igencsak szomorú voltam, mert ilyen esőben lehetetlenség külsőket forgatni, pláne úgy, hogy olyan filmet, filmeket készítünk ami valahol Málta arculatáért felelős. Ugyan kinek lenne kedve olyan országba menni, amiről csak szürke és szomorkás képek készülnek. Nagyon le voltam törve...

 

 

A szobám ablakából ez a kép tárult elém. A szemközti kis öböl szürkés. Az ég alja nem látható a sok felhőtől. Szemben a várfalat éppen felújítják, mögötte a helyi sportklub focipályája.

 

 

Hirtelenjében mindent így láttam.

 

De aztán kedves vendéglátónk, Évi, aki már 22 éve Máltán él, fogott minket és egy jó kiadós vallettai városnézésre vitt bennünket, ahol ugyan a csepegő eső közepette, de készítettünk pár felvételt. Féltettem a kamerát, mert két éve az egyiket eláztattam az erdélyi utam során és bizony nem kevés egy ilyen profi kamera javíttatása...

No de bevállaltam, hisz Málta nem a szomszéd ország, így nyomtam a gombot, ahol tudtam. Az időnként nyáriasan szakadó esőt komoly, 10-es erősségű szél is tarkította, így nem minden kép lett olyan, amilyenre szántam, sőt több fotó Csabi kollégánk gépéből származik.

Elsőként rövid séta az óváros főutcáján, majd forgatás a St. John's Co-Cathedral-ban.

 

 

A társkatedrális az egykori főváros, Mdina főtemploma mellett a Vallettában megépült "fióktemplom", igazi vegyes stílusú, szakrális épület. Puritán, katonai külső mellett... (részlet a forgatott filmből)

 

 

...barokkosan túldíszített belsővel. A turisták kis kézibeszélőn hallgatják a saját nyelvükön szóló tárlatvezetést.  (Lukács Csaba fényképe)

 

 

A templom főhajója, oldalt 4-4 kereszthajó a máltai lovagrend nyolc nemzeti tagozatának. A padló alatt több, mint 400 lovagsír található, fedelük sokszor vicces, morbid humoros szöveggel és festménnyel díszítve. (részlet a forgatott filmből)

 

 

A fellegek csak gyűlnek és szürke világot építenek. Az eső néha alábbhagy, máskor meg mintha áttörné a nap a szürkeséget.

(részlet a frogatott filmből)

 

 

A főutcán Guinness-rekord készült éppen: a leghosszabb csokoládé csík. De sajnos az eső nem hagyta a felhőtlen ünneplést. Celofánba burkolt, félig ázott csík a mementó. (Lukács Csaba fényképe)

 

 

A nyáron zsúfolt utcák, teraszok és kisvendéglők most téli álmukat alusszák. Ha nem zuhogna, a kellemes 18-20 fokban tán még most is foglalt lenne minden asztal. (Lukács Csaba fényképe)

 

 

Ebben a viharos szélben a halászcsónakok is megpihennek, kihalt az amúgy nyüzsgő part. (Lukács Csaba fényképe)

 

 

A hullámtörő éppen töri a jó nagyra nőtt hullámokat, előtérben a Siege Memorial fekvő szoboralakja, az Alsó Barrakka Kertből fényképezve. (Lukács Csaba fényképe)

 

 

A Felső Barrakka Kert ágyúsora, melyek közül kettő minden nap délben megszólal. (Lukács Csaba fényképe)

 

 

A Mediterranean Conference Centre épülete a XVI. században épült, eredetileg kórház és ápolási központ volt. Alsó terme ilyen szép hosszú, itt manapság kiállításokat, fogadásokat rendeznek. (részlet a forgatott filmből)

 

 

A katakombákban egy kis múzeum eleveníti fel a máltai gyógyítás stációit. A nagy pestisjárványban szörnyű hely volt ez is. Panoptikum mellett az eredeti gyógyító és elfekvő cellák emlékeztetnek a borzalmas kór által végzett pusztításra. A nagyobb termekben kis maketteken láthatjuk az akkori élet mindennapjait. (Lukács Csaba fényképe)

 

 

Az utcaszint 150 m. hosszú kórterme ma a rendezvényközpont szerves része. (részlet a forgatott filmből)

 

Mikor végeztünk a konferencia központ bejárásával, már erősen szürkületbe ment át és ekkortájt volt 4 óra, így innentől kezdve szabad program volt, egészen este háromnegyed hatig, amikor is autó várt ránk a hotel bejáratánál és hivatalosak voltunk a Máltai Idegenforgalmi Hivatal médiakapcsolati vezetőjével eltöltendő vacsorára.

 

 

Lucienne Borg asszony társaságában fejedelmi vacsorát fogyaszthattunk el Málta talán legelőkelőbb tengerparti éttermében. Az eső folyamatosan szakadt, látható a tengerre néző ablakok üvegein.

Asztalunk közepén helyben füstölt lazac, illetve kalamári karikák, mintegy előételként. Étvágygerjesztőnek jóféle máltai fehérbort kaptunk. (bár még csak második nap, de rajtam már látszik, hogy igazi hízókúrán veszünk részt - egyszer sem voltam éhes Máltán...)

 

 

A kedves felszolgáló hölgy éppen a főfogás halacskáját gyújtotta fel, ami alkohollal átitatott sóágyban várta sorsát.

 

 

A hal neve lampuki, avagy máltai kék hal. A látványos előkészítést követően gyakorlott mozdulattal szedte le a fehér húsát a közreműködő úriember. Édesköményes steak burgonyával ettük és meg kell, hogy mondjam, ilyen finom halat még az életben nem ettem.

 

 

És a befejezés: csokis brownie fahéj fagyival. Mindez elegánsan "összekoszolt" kőtálcán szervírozva.

 

Nos kérem itt mára be is fejezem, hogy legyen lendület a következő részekhez is.

Eltelt immáron majd' másfél nap Máltán, folyamatos esővel, viszont forgott bő egy óra, ami azt jelenti, hogy mindebből akár adás(ok) is lehet(nek).

Ígérem, nem csak kövek, meg kaják lesznek, hanem mutatok majd még pár igazán érdekes, máltai sajátosságot (további köveket és kajákat... hehe). Lesznek még repülők, hajók, buszok, sőt még vonat is.

Akinek van kedve, jöjjön vissza pár nap múlva, akkor folytatom.

 

Köszönöm Lukács Csabi fényképeit és Putz Attila barátom minőségi életvitelét!